SMART POWER GENERATION – THE FUTURE OF ELECTRICITY PRODUCTION (POLISH)


SMART POWER GENERATION – THE FUTURE OF ELECTRICITY PRODUCTION (POLISH)

Zawsze fascynowała mnie energia elektryczna. Tej formy energii można użyć w tak wielu celach: do oświetlenia, ogrzewania i poruszania, ale także do przesyłu bitów i bajtów, wyświetlania obrazów i innych cudów współczesnej elektroniki. Elektryczność dała nam swobodę wykorzystania energii w wybranym przez nas miejscu i czasie oraz w wybrany przez nas sposób.

Jednak energia elektryczna to wciąż tylko nośnik. Trzeba ją wytworzyć z innych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne, energia wód, wiatru czy energia jądrowa. I w każdym momencie trzeba wytwarzać dokładnie taką ilość energii elektrycznej, jaką jednocześnie zużywamy. Dziś większość elektryczności wytwarzamy z paliw kopalnych i – niezależnie od tego, czy przywykliśmy widzieć szklankę jako „do połowy pełną” czy „do połowy pustą” – smutna prawda jest taka, że zasoby paliw kopalnych na naszej planecie są ograniczone. Mają zatem sens starania, by uczynić je wystarczającymi na jak najdłuższy okres.

To dlatego Europa prze ku wizji 20–20–20 z wykorzystaniem energii odnawialnej i dlatego niektórzy uważają energię jądrową jako przyszłoś- ciowe źródło wielkich ilości energii. Z tego samego powodu inteligentne sieci energetyczne stały się tematem dyskusji przy porannej kawie. Oszczędzanie energii i poszukiwanie nowych sposobów wytwarzania elektryczności – oto nowe wyzwania.

Niniejsza książka przedstawia nowe sposoby osiągnięcia tych celów. Jej tytuł to Energetyka inteligentna – czyli skupiona na jak najefektywniejszym zarządzaniu mocami wytwórczymi. Chodzi tu o takie wykorzystanie instalacji energetycznych, które zapewni optymalizację sprawności i pozwoli nam na wykorzystanie wszystkich sposobów wytwarzania elektryczności. Ostatecznie umożliwi ona każdemu z nas wykorzystanie energii elektrycznej w dowolnym momencie.

Chciałbym podziękować autorom książki, Markusowi Hotakainenowi oraz Jacobowi Klimstrze – za ich ogromny wkład w powstanie tej książki, dzięki czemu możemy ją dziś czytać.

Życzę przyjemnej lektury.

Vesa Riihimäki
Group Vice President Wärtsilä Energy Solutions    More information

Jussi Heikkinen - Contact

  Jussi Heikkinen

   Market Development Director
   Wärtsilä Energy Solutions
   
   Send Email